Prvý florbalový tréner zo Švédska na Slovensku. Na tréningoch u nás v Záhorskej Bystrici.

Spolupráca, ktorá začala nečakaným pozvaním do Švédska na turnaj pre chlapcov s rn ´95 Torshälla Cup 2009 a následnou premiérovou účasťou (nášho) družstva zo Slovenska v krajine multinásobných majstrov sveta, pokračovala našim druhým vystúpením vo Švédsku v roku 2011, prvou účasťou švédskeho tímu na turnaji na Slovensku (Torshälla IBK na našom 5. Najlepšom florbalovom vysvedčení 2011), má v týchto dňoch opäť príchuť historického momentu. 

Celý tento týždeň - od 4.3. do 10.3. - máme možnosť trénovať pod vedením profesionálneho trénera Torshälla IBK (TIBK) Marcusa Åboma, prvého florbalového trénera zo Švédska, ktorý povedie tréningy na Slovensku. 

Marcus, ktorý začínal svoju športovú kariéru s ľadovým hokejom a futbalom, aby v nej pokračoval ako hráč florbalu, aj v druhej najvyššej švédskej súťaži mužov ako člen družstva Mesta IBK, plynulo prešiel na posty profesionálneho trénera florbalu v rôznych kategóriách, aby v súčasnosti viedol tím chlapcov U15 v TIBK, florbalovú triedu v miestnej škole a bol zodpovedný za florbalovú prípravku v TIBK, teraz vedie tréningy detí, mládeže a dospelých zo Záhorskej Bystrice, ako aj spolupracujúceho extraligového družstva mužov Bogdau Stupava a klubu TJ Sokol Gajary, zachytené aj kamerami televízie TA3.

„Chceme sa zlepšovať, učiť sa od lepších, a preto sme po rokoch turnajovej spolupráce oslovili TIBK, či by nám v tejto snahe nevyšlo v ústrety. Podarilo sa a teraz sa tešíme, že vďaka Markovi Langemu, zástupcovi TIBK, vďaka ktorému to všetko začalo, Marcusovi a TIBK zažijeme pravú švédsku florbalovú tréningovú atmosféru:)“ jh. A Marcus sa pridáva: „Aj ja som rád, že som tu, je to fajn, že naša spolupráca pokračuje“ 

Marcus sa v rámci pobytu okrem trénovania stretol aj so starostom Záhorskej Bystrice J.Krúpom, ktorý je fanúšikom florbalu, ako aj s prezidentom SZFB Danielom Grancom.

Marcus si pozrie aj zápas v extralige mužov VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava – FBK BOGDAU Stupava v sobotu 10.3., aby videl hráčov v zápasovej akcii a zistil, či vieme „Byť stále v pripravenej pozícii, s dvomi rukami na hokejke a baviť sa florbalom, (to znamená chcieť sa zlepšovať)“.  Možno stihne aj iné zápasy MEX.

Akcia aj pred kamerami STV (archiv GBS 11.3.)

Veľké poďakovanie patrí aj zapáleným fanúšikom florbalu v Záhorskej Bystrici: najmä Ivovi Bošňákovi, Vladovi Kristlovi a Romanovi Weinštukovi.

 

 

Zľava: jh, Roman, Ivo, Vlado, šd, Marcus