Najlepšie florbalové vysvedčenie 2011 - náš veľký triumf

 

V klube je nám jasné, že bez stretnutí s tímami z iných krajín sa nemôžeme vo florbale zlepšovať do takej miery, ako by sme si predstavovali. Aj preto máme snahu založiť medzinárodnú interligu, zatiaľ iba v kategórii chlapcov s rokom narodenia 1995 a mladších.
 

Oslovili sme niekoľko tímov zo Slovenska a Maďarska, o ktorých vďaka niekoľkoročnej spolupráci vieme, že im ide o to isté. Pre nahustený súťažný program sa nám podarilo v tejto sezóne odohrať z plánovaných štyroch turnajov iba jeden Nokia kupa - viac.


Aj preto sme sa rozhodli náš kvalitný turnaj na umelej tráve - Najlepšie florbalové vysvedčenie - preniesť tentoraz do haly a pokúsiť sa usporiadať turnaj za účasti družstiev z viacerých krajín.
 

5. ročník Najlepšieho florbalového vysvedčenia sme nakoniec dotiahli do vynikajúcej podoby.
 

Po prvýkrát sa na Slovensku zúčastnil na turnaji oficiálny súťažný tím zo Švédska - kamaráti z Torshalla IBK. Oplatili nám naše návštevy vo Švédsku a prišli nám vrátiť prehru z nášho posledného vzájomného stretnutia (https://skhargasova.eu/clsvedsko11.htm).

Spolu s tímami z Nižnej, Košíc, Trenčína, Bratislavy a dlhoročných súperov z Maďarska a šikovného tímu z moravskej Horní Suché sme vytvorili niečo ako malé medzinárodné Majstrovstvá Slovenska starších žiakov, pretože všetky A-tímy zo Slovenska by sa mali vidieť aj o dva týždne - 21./22.5.2011 - na nami organizovaných majstrovstvách v Malackách.
 

Všetko vypuklo v sobotu 7.5. na palubovke v športovej hale FTVŠ na Lafranconi v Bratislave našim zápasom so Snipers Bratislava. Títo chalani nám ako jediní dokázali v práve skončenej ligovej sezóne uchmatnúť nejaký bod - jeden bod - na ceste za titulom majstrov bratislavského regiónu. Jednoducho to na nás vedia. Aj tentoraz nám ho zobrali a my môžeme hovoriť o štastí, že bol iba jeden. Na takto kvalitne obsadenom turnaji mohla každá prehra znamenať nepostúpenie do A Play Off turnaja.


Sobota nám nevyšla celkom podľa predstáv. Napriek víťazstvu nad z dvoch maďarských tímov spojeným družstvom SZPK NOKIA DK, Trenčínom B sme po zbabranom zápase s Nižnou A neskončili na prvom mieste v skupine, ktoré by nám zaručovalo zápas o medailu a vyhnutie sa nepríjemnému štvrťfinále. Po prvýkrát počas môjho štvorročného (jh) pôsobenia na trénerskom poste pri týchto hráčoch som použil naozaj hrubý slovník. Na zápase s Nižnou sme sa totiž vôbec nesprávali ako jeden tím. Výsledok 3:9 to len podčiarkol.


V nedeľu však všetko bolo inak. V zápase o postup do bojov o medaily nás vyzvali na odvetu hráči Torshalle. Im sme medailu priali, ale nie ak by ju mali získať cez našu porážku. Žiaľ, jeden z tímov musel prehrať.


Fantastický zápas, strelili sme jediný gól zápasu a rozumnou celoplošnou hrou  sme tesný náskok aj dokázali udržať. Vítazný duch, ktorý bol na lavičke, dal zabudnúť na hlúpu sobotu.


Počas sledovania prvého dňa sme tipovali finálový zápas medzi Florkom Košice - rýchla agresívna hra, s výbornou prekvapivou strelou z prvej - napr. v podaní Jakuba Blaška, oceneného ako Najlepší hráč turnaja, vedeného bývalým reprezentačným trénerom mužskej reprezentácie Slovenska Paľom Blaškom - a Nižnou - skvelý florbalový rozum a technika pod taktovkou skúseného Mariááána Klimčíííkaaa:). Výsledky nádherných  florbalových vystúpení v prvý hrací deň nám oboch týchto súperov, ak sme chceli vyhrať celý turnaj, postavili do cesty.  Zápas s Florkom potvrdil našu koncentráciu už len na florbal a po celozápasovom doťahovaní náskoku súpera (v jednej chvíli až za stavu 1:3) sme zápas pred koncom obrátili v náš prospech a výsledok 4:3 ubránili.
Sme vo finále! (Musím sa priznať, že v nedeľu ráno som ako tréner veril v zápas o tretie miesto)


Náš finálový súper, ktorý vzišiel zo súboja odvekých rivalov Nižná - Horní Suchá, mal na čo nadviazať, pred očami nám vyvstala prehra a najmä výkon z predchádzajúceho dňa. Nedeľa však bola našim dňom, víťazný duch nás neopustil ani v treťom zápase a "neopustil" sa ani náš gólman Simon Sedláček, ktorý nás podržal takým spôsobom, že jeho výkon na švédskom turné bol iba slabým odvarom. Stal sa aj Najlepším brankárom turnaja.


Ani v jednom dôležitom zápase, finále nevynímajúc, sme nestrelili gól ako prví. Opäť sme prehrávali 0:1, 1:2. V dresoch požičaných od Švédov sme však dokázali vyrovnať a dotiahnuť zápas do samostatných nájazdov. V nich sme strelili úvodný gól hneď v prvej sérii - Oliver Kubaský, zvýšili náskok na 2:0 v druhej - Maroš Kovaľ, trošku zdvihli obecenstvu adrenalín treťou sériou - Maťo Kubovič, keď súper znížil na 1:2, ponechali možnosť divákom sledovať
napínavý zápas aj po štvrtej sérii - Denis Jakubík, stále 1:2, - a keď sa v piatej sérii loptička súpera nedostala za chrbát Simona, náš piaty strelec Janko Hoffmann na nájazd už nemusel a mohol spolu s celým tímom a vďačnými tribúnami nadšene vrieskať DOKÁZALI SME TO! SME VÍŤAZI! Pocit na nezaplatenie.

 

Turnaj priniesol vysokú úroveň nielen pre finálový zápas, ale pre všetky zápasy do radu, ktoré odohrali zúčastnené tímy. Stratégia pozvať na turnaj iba vyspelé mančafty bola správna. Veď napokon - Záhorská Bystrica, Nižná, Trenčín, Snipers, Florko sú nie náhodou už takmer všetci na Majstrovstvách Slovenska starších žiakov, tím Horní Suché (spojenie dorastu a starších žiakov) ide so svojou dorasteneckou časťou na Majstrovstvá Českej republiky a v lige starších žiakov skončil na 4. mieste, nikdy sa nevzdávajúci tím z Maďarska SZPK NOKIA Komárom v spojení s tímom Dunai Krokodílok - SZPK NOKIA DK je základom maďarskej reprezentácie a Torshalla IBK minuloročným víťazom svojej regionálnej súťaže.


Všetkým tímom, rozhodcom, môžeme vysloviť jedno veľké poďakovanie za predvedené florbalové umenie, a aj keď niekedy emócie hrali svoju úlohu, celkový dojem z turnaja je nielen pre nás organizátorov, ale aj pre všetkých partnerov, divákov a veríme, že aj pre celý slovenský florbal, vysoko pozitívny.
 

Po 5. Najlepšom florbalovom vysvedčení chceme organizovať aj 6., nasledujúci máj v roku 2012, pričom predbežne je cieľom dvojdňový výberový 8-členný turnaj za účasti tímov z viacerých krajín Európy.


Nie je však možné takto kvalitný turnaj organizovať bez podpory, a to nielen finančnej, ochotných a schopných ľudí a organizácií.
Tu sú:
Ivan Bošňák a Bystrický svet najmenších - fanúšik a partner klubu odo dňa vzniku ŠK HARGAŠOVA ZÁHORSKÁ BYSTRICA
Jozef Kubaský a Pekáreň u Floriánka - to najlepšie (nielen) raňajkové pečivo na svete:) a pomoc klubu rôzneho druhu
Vlado Kristl, športová komisia MZ v Záhorskej Bystrici - športový nadšenec najvyššieho rangu
Jozef Krúpa, starosta Záhorskej Bystrice, spolu s Romanom Weinštukom, predsedom finančnej komisie MZ v Záhorskej Bystrici a Milošom Fatykom, predsedom športovej komisie MZ v Záhorskej Bystrici - trojica na dôležitých postoch pre zdravý rozvoj obce a s citom pre vec
Alena Jančeková, riaditeľka ZŠ s MŠ Hargašova v Záhorskej Bystrici - dáma s veľkým D, vo všetkom nám od vzniku klubu vyšla vždy v ústrety
a v neposlednom rade rodičia a zástupcovia hráčov nášho klubu vo všetkých kategóriách - osobitne napr. Robo a Veronika Kubovičovci, Paľo Hoffmann.
 
Vám všetkým ĎAKUJEME!
 
Ale nesmieme zaspať na vavrínoch. O dva týždne sú tu majstrovstvá. Opäť je cieľom zápas o medailu. Ale tak, ako sme teraz o jeden gól vyhrali, môžeme nabudúce o ten jeden gól prehrať (Nižnú máme aj v základnej skupine). Aby sa tak nestalo, musíme si udržať jednotu ako v nedeľu. Nezabudnime na to.

 

jh

 

FOTO FOTO

 

Podrobné štatistiky turnaja:

 

Konečné poradie:

1. Tsunami SK Hargašova Záhorská Bystrica - štatistiky družstva 
2.
FbK Nižná A - štatistiky družstva
3.  FbK Horní Suchá (CZE) - štatistiky družstva
4.  Florko Košice- štatistiky družstva
5.  Torshalla IBK (SWE)- štatistiky družstva (team statistics)
6.  SZPK NOKIA Komárom  DK (HUN)- štatistiky družstva (tream statistics)
7.  Snipers Bratislava - štatistiky družstva 
8.  FbK Nižná B - štatistiky družstva
9.  FBC Trenčín A - štatistiky družstva 
10. FBC Trenčín B - štatistiky družstva

Najlepší hráč turnaja: Jakub Blaško - Florko Košice 10g + 2a

Najlepší brankár turnaja: Simon Sedláček - Tsunami SK Hargašova Záhorská Bystrica

Nedeľa/Sunday PLAY-OFF

09.40 A2 – B3   Tsunami ZB   - Torshalla IBK  1:0       3
10.20 A3 – B2   SZPK NOKIA DK - Horní Suchá 1:2         4

11.00 Nižná B - Snipers Bratislava   Zápas o 7. miesto  7:3  2 x 20 min

12.20 W3 – B1   Tsunami ZB - Florko Košice   1. SF    4:3       5
13.00 W4 – A1   Horní Suchá -  Nižná A       2. SF    2:4        6

13.40 L3 – L4   SZPK NOKIA DK -  Torshalla IBK   5.miesto/5th Place 2:3
14.20 L5 – L6   Florko Košice - Horní Suchá  4:6  3. miesto/3rd Place      2 x 15 min

 

15.00 W5 – W6   Tsunami ZB -  Nižná A 3:2 sn   FINÁLE/FINAL   2 x 15 min

Tabuľky - po základných skupinách

Skupina A

 

  Team Z V P R Skóre Body
1. Nižná A 4 4 0 0 24:4 8
2. Tsunami 4 2 1 1 22:15 5
3. SZPK DK 4 2 0 2 19:9 4
4. Snipers 4 1 1 2 8:13 3
5. Trenčín B 4 0 0 4 1:33 0

Skupina B

 

  Team Z V P R Skóre Body
1. Florko 4 4 0 0 18:10 8
2. Horní Suchá 4 2 1 1 13:8 5
3. Torshalla 4 2 0 2 15:12 4
4. Trenčín A 4 1 1 2 11:10 3
5. Nižná B 4 0 0 4 4:20 0

 

Výsledky prvého dňa:

SOBOTA 7.5. 2011                                          skupina            
8:45  Tsunami Záhorská Bystrica – Snipers Bratislava 3:3     A 
09:20  Florko Košice – Torshalla IBK (SWE)  4:3              B 
09.55 Tsunami Záhorská Bystrica – SZPK NOKIA Komárom  4:2    A 
10.30  FBC Trenčín B - Snipers  Bratislava         0:4       A 
11.05  Torshalla IBK (SWE) – FBC Trenčín A      3:2          B 
11.40  Florko Košice -  FbK Nižná B          5:2             B 
12.15  FBC Trenčín B - SZPK NOKIA Komárom (HUN)    0:10      A 
12.50  FbK Horní Suchá (CZE) – FbK Nižná B  5:0              B 
13.25  FbK Nižná A - Snipers Bratislava    4:0               A
14.00  FBC Trenčín A -  Florko Košice    3:5                 B                               
14.35  Tsunami Záhorská Bystrica – FBC Trenčín B      12:1   A  
15.10  Torshalla IBK (SWE) – FbK Horní Suchá (CZE)   3:5     B 
15.45  FbK Nižná A – SZPK NOKIA Komárom (HUN)  4:1           A                                          
16.20  FBC Trenčín A – FbK Nižná B           5:1             B 
16.55  Snipers Bratislava – SZPK NOKIA Komárom (HUN)  1:6    A 
17.30  FBC Trenčín A  - FbK Horní Suchá (CZE)  1:1           B 
18.05  FBC Trenčín B -  FbK Nižná A   0:7                    A 
18.40  Florko Košice - FbK Horní Suchá (CZE) 4:2             B 
19.15  Torshalla IBK (SWE)  -  FbK Nižná B    5:1            B                     
19.50  FbK Nižná A – Tsunami Záhorská Bystrica      9:3      A

Skupiny:

A

Tsunami ŠK HARGAŠOVA ZÁHORSKÁ BYSTRICA

SZPK NOKIA DK (Maďarsko)

1. FBC Trenčín B

Snipers Bratislava

FbK Nižná

B

Torshälla IBK (Švédsko)

FbK Horní Suchá (Česká republika)

FBC Trenčín A 

FbK Nižná B

FbO Florko Košice

 

Rozhodcovia na turnaji:

- Marek Karácsony, 1990, Bratislava, rozhodcovská kategória C, 
rozhodca v Extralige mužov SR, hráč VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava A/B muži 
majster Extraligy mužov SR, tréner dorastu Hurikánu, vo florbale 7 rokov
 
- Martin Chvála, 1985, Rohožník, rozhodcovská kategória C, 
rozhodca 2.liga mužov SR, hráč TJ Sokol Gajary, vo florbale 6 rokov
 
- Lívia Hajrová, 1985, Bratislava, rozhodcovská kategória C, 
rozhodca v Extralige žien SR, reprezentantka SR, extraliga žien SR 4.miesto, 
hráčka a trénerka žien Snipers Bratislava 2.liga žien, vo florbale 8 rokov
- Roman Sklenica, 1994, Bratislava, rozhodcovská kategória C, 
rozhodca 2.liga mužov SR, extraliga žien SR, hráč VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava A/B muži, 
vicemajster Extraliga mužov SR, vo florbale 7 rokov